Tigers News · Shadyside Relays – Top 10 Individual Records


SHADYSIDE RELAYS GIRLS TOP TEN
(Compiled by Butch Joseph)
100 METER DASH 1600 METER RUN
YEAR TIME NAME SCHOOL   YEAR TIME NAME SCHOOL
2004 12.11 Brittany Hocker Bridgeport 2009 4:49.60 Stephanie Morgan Barnesville
2006 12.33 April Rotilio St. Johns 2008 4:51.84 Stephanie Morgan Barnesville
2003 12.35 Brittany Hocker Bridgeport 2007 4:55.79 Stephanie Morgan Barnesville
2000 12.4 Michelle Curry Linsly 2004 5:08.81 Jenny Morgan Barnesville
2008 12.43 Brittany Brown Arch. Hoban 2003 5:10.46 Jenny Morgan Barnesville
2010 12.44 Cassie Grandstaff Bridgeport 2012 5:11.66 Fallon Doyle St. John
2004 12.48 April Rotilio St. Johns 2012 5:13.05 Tara Tollett Shadyside
2001 12.5 Brittany Hocker Bridgeport 2006 5:16.05 Natalie Perzanowski St. Johns
1994 12.5 Rachel Antinone Toronto 2002 5:17.74 Katrina Jones Martins Ferry
1993 12.5 Kristie Pullie Wellsville 2009 5:17.90 Kelly Perzanowski St. Clairsville
200 METER DASH   3200 METER RUN
YEAR TIME NAME SCHOOL   YEAR TIME NAME SCHOOL
2004 24.64 Brittany Hocker Bridgeport 2012 11:05.82 Tara Tollett Shadyside
2004 25.37 April Ritilio St. Johns 2010 11:15.60 Kelly Perzanowski St. Clairsville
2006 25.60 April Ritilio St. Johns 2006 11:16.70 Natalie Perzanowski St. Johns
2003 25.60 Brittany Hocker Bridgeport 2013 11:17.12 Amy Castle St. Clairsville
2009 25.85 Cassie Grandstaff Bridgeport 2013 11:19.85 Sammie Zishka Lancaster
2010 26.19 Cassie Grandstaff Bridgeport 2013 11:20.89 Juliana Madzia St. Clairsville
2000 26.2 Michelle Curry Linsly 2012 11:21.69 Amy Castle St. Clairsville
2018 26.33 Kenadee Wayt Whg. Central 2013 11:23.39 Tara Tollett Shadyside
1986 26.4 Vickie Pullie Wellsville 2009 11:23.58 Kelly Perzanowski St. Clairsville
1986 26.5 Jennifer Hyland River 2002 11:23.71 Kartina Jones Martins Ferry
400 METER DASH   100 METER HIGH HURDLES
YEAR TIME NAME SCHOOL   YEAR TIME NAME SCHOOL
1986 58.4 Jennifer Hyland River 2004 14.61 Ashley Trimble Hamilton
1986 58.5 Felicia West Steubenville 2016 14.73 Kylie Cutlip Buckeye Trail
2010 59.39 Cassie Grandstaff Bridgeport 2001 14.8 Kacie Vavrek Bellaire
2006 59.39 April Ritilio St. John 2002 14.85 Kacie Vavrek Bellaire
2003 59.53 April Ritilio St. John 2005 14.90 Ashley Trimble Hamilton
2000 59.6 Amanda Mercer Union Local 2000 15.0 Kacie Vavrek Bellaire
2005 59.17 April Ritilio St. John 1992 15.3 Dena Beck St. Clairsville
2009 59.96 Rebecca Garlick Beallsville 2017 15.39 Kylie Cutlip Buckeye Trail
1988 1:00.0 Tricia Lawrence Stanton 2016 15.04 Kylie Cutlip Buckeye Trail
1989 1:00.1 Beth Ralston St. Clairsville 2009 15.48 Kandis Cordelli Weir
1986 1:00.1 Tricia Lawrence Stanton 1999 15.5 Kacie Vavrek Bellaire
800 METER RUN   300 METER LOW HURDLES
YEAR TIME NAME SCHOOL   YEAR TIME NAME SCHOOL
2008 2:11.87 Stephanie Morgan Barnesville 2016 42.77 Kylie Cutlip Buckeye Trail
2009 2:13.92 Stephanie Morgan Barnesville 2016 43.76 Kylie Cutlip Buckeye Trail
2001 2:17.30 Jenny Castle Barnesville 2017 45.11 Kylie Cutlip Buckeye Trail
2004 2:19.80 Jenny Morgan Barnesville 2006 45.45 Darcy Rusiecki Martins Ferry
2002 2:20.58 Ruthie Morgan Barnesville 2015 46.34 Abby Caldwell River
2007 2:20.59 Stephanie Morgan Barnesville 2005 46.55 Ashley Trimble Hamilton
2001 2:22.80 Ruthie Morgan Barnesville 2002 46.64 Kristin Tomlan Bellaire
2003 2:24.27 Courtney Ogilbee St. John 1999 47.0 Angel Stauffer Garaway
2007 2:24.29 Kelly Perzanowski St. John 2013 47.12 Cassidy McCulough River
2014 2:24.69 Madison Sury Waterford 2004 47.23 Ashley Trimble Hamilton
4 X 100 METER RELAY     4 X 800 Meter Relay  
YEAR TIME SCHOOL     YEAR TIME SCHOOL
2003 51.21 Hamilton 2005 10:03.69 Wheeling Central
2004 51.51 Hamilton Twshp 1989 10:08.1 Meadowbrook
2017 51.84 Wheeling Central 2005 10:10.78 Weir
2000 52.2 Wheeling Central 2014 10:11.1 Reedsville Eastern
2000 52.2 Linsly 1997 10:13.1 Crestwood
1989 52.2 Lakeland 1987 10:13.9 River
2015 52.27 Martins Ferry 2001 10:14.0 Barnesville
2014 52.27 Martins Ferry 1997 10:16.0 Revere
2007 52.30 Revere 1988 10:16.9 John Marshall
2009 52.38 St. Clairsville 1987 10:17.2 Bridgeport
4 X 200 METER RELAY     4 X 100 METER SHUTTLE RELAY  
YEAR TIME SCHOOL     YEAR TIME SCHOOL
1986 1:48.6 Wellsville 2014 1:07.23 Martins Ferry
2007 1:48.62 St. Johns 2002 1:07.50 Bellaire
2005 1:49.17 Hamilton Twshp 2016 1:08.09 Weir
2007 1:49.60 Weir 2004 1:08.69 Weir
2004 1:49.72 Hamilton Twshp 2006 1:08.80 St. Johns
1997 1:49.8 Crestwood 2005 1:09.16 Shaler Area
2000 1:49.9 Wheeling Central 2004 1:09.26 St. Clairsville
2008 1:49.91 St. Johns 2006 1:09.44 Martins Ferry
2005 1:49.97 St. Johns 2013 1:09.38 Martins Ferry
1987 1:50.2 Martins Ferry 2002 1:09.50 Martins Ferry
4 X 400 Meter Relay
YEAR TIME SCHOOL            
2000 4:13.1 Union Local
2010 4:14.58 Buckeye Trail
2000 4:14.9 Bellaire
1989 4:14.9 Steubenville
2001 4:15.7 Barnesville
1987 4:15.8 Bellaire
1997 4:16.1 Crestwood
1988 4:16.2 John Marshall
1986 4:16.5 Steubenville
2014 4:17.0 Reedsville Eastern
LONG JUMP   SHOT PUT
YEAR DISTANCE NAME SCHOOL   YEAR DISTANCE NAME SCHOOL
2017 17′ 04.00″ Alexis Prater Ridgewood 2012 42′ 01.00 Alyssa Robinson St. Clairsville
2001 17′ 02.50″ Bethany Piccolini St. Clairsville 2000 41′ 03.00″ Melissa Bickett Revere
2008 17′ 01.75″ Justene Delman St. Johns 1992 41′ 02.00″ Laurie Punch Wellsville
1986 16′ 11.50″ Vickie Pullie Wellsville 2004 39′ 08.50″ Brianna Cook Barnesville
1999 16′ 11.00″ Foli James Alexander 2006 39′ 06.00″ Emily Taylor Bellaire
2016 16′ 08.25″ Bailey Estep Magnolia 2000 39′ 05.50″ Molly Winter Big Walnut
2018 16′ 06.25″ Emily Baire St. Clairsville 2015 39′ 02.00″ Hana Mehok Claymont
2007 16′ 04.00″ Lauren Harbath Revere 2009 39′ 00.50″ Megan Green Bellaire
2017 16′ 03.50″ Bailey Estep Magnolia 2011 38′ 08.50″ Alyssa Robinson St. Clairsville
1993 16′ 03.50″ Nicole Detling Barnesville 2013 38′ 04.75″ Karissa Swihart Garaway
POLE VAULT   DISCUS
YEAR HEIGHT NAME SCHOOL   YEAR DISTANCE NAME SCHOOL
2017 11′ 06.00″ Emily Paden Buckeye Trail 2000 140′ 04.00″ Melissa Bickett Revere
2016 11′ 06.00″ Emily Paden Buckeye Trail 2010 134′ 01.00″ Alexa Macri St. Johns
2018 10′ 06.00″ Emily Paden Buckeye Trail 1998 129′ 11.00″ Melissa Bickett Revere
2010 10′ 06.00″ Laura Minnich Union Local 1999 129′ 00.00″ Melissa Bickett Revere
2015 10′ 00.00″ Emily Paden Buckeye Trail 1997 125′ 09.00″ Mimi Merrill Tusky Valley
2018 9′ 06.00″ Alison Loase Union Local 2009 124′ 11.00″ Lauren Jenkins St. Johns
2016 9′ 06.00″ McKayla Kinemond Shadyside 2009 124′ 11.00″ Melissa Bickett Bellaire
2015 9′ 06.00″ Kylie Russell Union Local 1987 124′ 02.00″ Kellii Shingary Meadowbrook
2015 9′ 06.00″ McKayla Kinemond Shadyside 1995 124′ 01.00″ Tria Tyler Bridgeport
2013 9′ 06.00″ Courtney Crolley Martins Ferry 1994 122′ 06.00″ Tria Tyler Bridgeport
2006 9′ 06.00″ Amber Watson Bellaire
2006 9′ 06.00″ Rebecca Ollish Watkins Mem.
HIGH JUMP          
YEAR HEIGHT NAME SCHOOL
2001 5′ 06.00″ Bethany Piccolini St. Clairsville
1989 5′ 06.00″ CoCo Schrader Meadowbrook
2016 5′ 05.00″ Bailey Estep Magnolia
2009 5′ 05.00″ Ericka Skinner Harrison Cent.
2010 5′ 04.00″ Ericka Skinner Harrison Cent.
1987 5′ 04.00″ CoCo Schrader Meadowbrook
1988 5′ 04.00″ Coco Schrader Meadowbrook
2003 5′ 02.50″ Jenna Johnson Shadyside
2002 5′ 02.00″ Kacie Vavrek Bellaire
2002 5′ 02.00″ Lindsay Piccolini St. Clairsville
1999 5′ 02.00″ Kacie Vavrek Bellaire
1999 5′ 02.00″ Jenny Reese Crestwood
1998 5′ 02.00″ Jessi Watson Tusky Valley
1996 5′ 02.00″ Katie Kinsey Wellsville
1986 5′ 02.00″ Tanya Pullie Wellsville
1989 5′ 02.00″ Allyson Goddard River

 

SHADYSIDE RELAYS BOYS TOP TEN
(Compiled by Butch Joseph)
100 METER DASH   1600 METER RUN
YEAR TIME NAME SCHOOL   YEAR TIME NAME SCHOOL
1982 10.6 Joe Banks Cols. Weherle 1983 4:18.2 Steve Taylor St. Marys
1998 10.7 Ed Drummond Linsly 1987 4:18.8 Tony Carna Caldwell
1996 10.7 Bobby Cruse LaBrae 1991 4:18.9 Brian Hesson Caldwell
1996 10.7 Ed Drummond Linsly 1983 4:19.9 Tom Shelter Strasburg
1997 10.8 Bobby Cruse LaBrae 1996 4:20.8 Brian Hesson Caldwell
1986 10.8 Eric Peterson Cadiz 1981 4:20.8 Sam Schoeppner Caldwell
1983 10.8 Jeff Wright Weherle 1993 4:22.0 Jason Vensel Caldwell
1986 10.8 Tony Russell Newcomers. 1986 4:23.5 Charlie Ward Bellaire
1986 10.9 Tom Strussion Bellaire 1988 4:25.1 Brian Norris Caldwell
1986 10.9 Steve Pullie Wellsville 1986 4:25.3 Scott Tann Cols Academy
200 METER DASH   3200 METER RUN
YEAR TIME NAME SCHOOL   YEAR TIME NAME SCHOOL
1998 21.7 Ed Drummond Linsly 1983 9:10.6 Steve Taylor St. Marys
1996 21.7 Bobby Cruse LaBrae 1982 9:10.9 Steve Taylor St. Marys
1997 22.0 Bobby Cruse LaBrae 1983 9:13.2 Tom Shelter Strasburg
1996 22.0 Ed Drummond Linsly 1985 9:18.2 Tony Carna Caldwell
2014 22.1 Jaylon Brown St. Clairsville 1982 9:21.6 Tom Shelter Strasburg
1986 22.1 Tony Russell Newcomers. 1987 9:26.4 Tony Carna Caldwell
1985 22.1 John Murray Steubenville 1984 9:33.4 John Sponangle Tusky Valley
1985 22.1 Bobby Cruse LaBrae 1981 9:37.0 Lee Maddox St. Marys
1982 22.3 Joe Banks Cols. Weherle 2010 9:37.88 Luke Holubek St. Johns
1981 22.3 Joe Bradley Cols. Weherle 1986 9:38.5 P.J. Norris Caldwell
1995 22.3 Denver Williams Cadiz
1986 22.3 Troy Taylor Toronto 110 METER HIGH HURDLES
1985 22.3 Tim Carter St. Clairsville YEAR TIME NAME SCHOOL
1996 22.3 Denver Willimas Cadiz 1997 14.1 Ryan Grear Barnesville
400 METER DASH 2006 14.46 Lyle Burkhardt Shadyside
YEAR TIME NAME SCHOOL 1993 14.5 Kendon Alexander Weir. Madonna
1985 49.9 Tim Carter St. Clairsville 2000 14.6 Greg Cook St. Clairsville
1997 50.3 Bobby Cruse LaBrae 1994 14.6 Collin Kinsey Wellsville
1985 50.5 Dave Youngblood Bellaire 1989 14.6 Tim McCrate Barnesville
2012 50.59 Chris Stephens Linsly 2003 14.67 Josh Natali Magnolia
1991 50.6 Kent Pilant Magnolia 1996 14.7 Ryan Grear Barnesville
1990 50.7 Terry Kinnan Martins Ferry 1995 14.7 Rusty Fry River
1987 50.7 Joel Feicht Wellsville 2017 14.79 Jalani Allen Dunbar
1986 50.7 Dave Youngblood Bellaire 1991 14.8 Kent Pilant Magnolia
1981 50.7 Joe Bradley East Canton 1988 14.8 Tim McCrate Barnesville
1989 50.8 Wes Pullen Linsly 1988 14.8 Lewis Nowlin Weherle
800 METER RUN          
YEAR TIME NAME SCHOOL 300 INTERMEDIATE HURDLES
2017 1:57.97 Marquis Evans Dunbar YEAR TIME NAME SCHOOL
1984 1:58.0 Don Tharp Stanton 2005 38.67 Jason Keyser Bellaire
1995 1:58.3 Jeff Eakins LaBrae 2015 39.06 Connor Troyer Garaway
1985 1:58.3 Charlie Ward Bellaire 1997 39.2 Ryan Grear Barnesville
1985 1:58.6 Steve Barker Claymont 1987 39.2 Eric Norris Newcomers.
1990 1:58.7 Allen Kahle Linsly 1987 39.3 Glen Wilson Cols Academy
1992 1:58.8 Brian Hesson Caldwell 1987 39.4 Robert Long Stanton
1990 1:58.8  Chup Robinson Magnolia 2003 39.69 Josh Natali Magnolia
1988 1:59.0 Mike Dorto East Canton 1998 39.8 Todd Fry River
1985 1:59.7 Dan Maupin Bellaire 2005 39.82 Dom Davolio Shadyside
1991 1:59.8 Brian Hesson Caldwell 1986 39.9 Randy Rouse Mingo
SHADYSIDE RELAYS BOYS TOP TEN
(Compiled by Butch Joseph)
4 X 100 METER RELAY 4 X 800 METER RELAY
YEAR TIME SCHOOL     YEAR TIME SCHOOL
2007 44.27 Hamilton Twp. 1987 8:11.5 Caldwell
2014 44.30 Martins Ferry 1986 8:12.0 Caldwell
2000 44.3 Martins Ferry 1987 8:12.5 Meadowbrook
1998 44.3 Linsly 1987 8:13.5 Cols Academy
1997 44.3 LaBrae 1987 8:13.5 East Canton
2015 44.32 Martins Ferry 1984 8:13.7 Tusky Valley
1990 44.4 Bellaire 1986 8:13.9 Strasburg
1984 44.4 Cols. Weherle 1985 8:14.1 Claymont
1983 44.4 Cols. Weherle 1981 8:14.6 St. Marys
2006 44.48 Bellaire 1984 8:15.0 Shadyside
1984 8:15.0 Cols Academy
4 X 200 METER RELAY            
YEAR TIME SCHOOL SHUTTLE HURDLE RELAY
1985 1:31.8 Bellaire YEAR TIME SCHOOL
1986 1:32.1 Bellaire 1997 57.9 Bellaire
2014 1:32.14 Martins Ferry 2000 58.2 Bridgeport
2017 1:32.50 Dunbar 2006 58.37 Shadyside
1984 1:32.7 St. Clairsville 2001 58.5 Bellaire
1998 1:32.8 Linsly 1984 58.7 Bellaire
1983 1:32.8 Steubenville 1980 58.8 Bellaire
2007 1:32.88 Union Local 2004 58.87 Bellaire
2006 1:32.98 Bellaire 1987 58.9 Bellaire
2002 1:32.99 Linsly 2004 58.99 Linsly
2000 1:33.0 Martins Ferry 2000 59.0 Bellaire
4 X 400 METER RELAY     100 METER DASH WHEEL CHAIR
YEAR TIME SCHOOL YEAR TIME NAME SCHOOL
1985 3:26.7 Bellaire 2014 33.11 Michael Reiner Wellsville
1985 3:26.7 St. Clairsville 2015 38.86 Michael Reiner Wellsville
1998 3:28.7 Williamstown
1998 3:28.8 Bexley
1982 3:29.0 Cols. Weherle 400 METER DASH WHEEL CHAIR
1990 3:29.2 Steubenville YEAR TIME NAME SCHOOL
1986 3:30.0 Toronto 2016 2:01.10 Michael Reiner Wellsville
1986 3:30.0 Bellaire 2015 2:48.93 Michael Reiner Wellsville
1982 3:30.3 Cols. Academy
1987 3:30.4 Cols. Academy